__________________________________Vítej Dobrodruhu________________________________________

William Shakespeare

22. ledna 2007 v 17:39 | Lily |  Spisovatelé
William Shakespeare
[23.4.1564-23.4.1616]
William Shakespeare se narodil v roce 1564 ve střední Anglii - v městečku Stratford nad Avonou. Tehdy bylo toto město střediskem zemědělského kraje, dnes je turistickou atrakcí prvního řádu. V tamním kostele měli ještě v 60. letech minulého století vystavenou matriku, rozevřenou na dvou místech tak, aby si každý návštěvník mohl přečíst, že dne 26. dubna 1564 byl pokřtěn "Gulielmus filius Johannes Shakspere" a že 25. dubna 1616 byl týž "Will. Shakspere gent. " pohřben. Datum smrti, 23. duben, je na Shakespearově kostelním náhrobku, přesné datum narození Williama Shakespeara však není známo.
Otec Williama byl rukavičkář. Působil v městské samosprávě. Matka pocházela ze staré zemanské rodiny. William byl třetí z osmi dětí, měl čtyři sestry a tři bratry. Jeho dvě starší sestry však zemřely, stal se tedy nejstarším.
Ze všech dětí jen dva založili rodiny. Williamův rod vymřel ještě v 17. stol. , švagrovi potomci však žijí do našich časů.
Shakespeare vystudoval gymnázium, naučil se latinsky a řecky. V osmnácti letech se oženil s o osm let starší Annou Hathawayovou. Půl roku po svatbě se jim narodila dcera Zuzana a později dvojčata Judita a Hamnet. Syn Hamnet však zemřel v jedenácti letech - v roce 1596.
Shakespeare působil jako herec a spisovatel v Londýně. Měl přístup do londýnských právnických kolejí i ke dvoru královny Alžběty I. (1533-1603), kde se hrály jeho hry. V roce 1594 poprvé vyšla tiskem dvě jeho dramata.
Stal se spolumajitelem a dramatikem vynikající londýnské divadelní společnosti 'Služebníků lorda komořího'. Tato společnost od roku 1599 hrála v nové aréně 'The Globe'.
V roce 1613 aréna 'The Globe' vyhořela a tím byla Shakespearova dramatická kariéra prakticky ukončena. Shakespeare zemřel 23.4. 1616 v rodném Stratfordu nad Avonou po oslavě svých narozenin, provázené veselou pitkou se svými kamarády Benem Jonsonem a Michaelem Draytonem. Ve stejný den také zemřel slavný španělský spisovatel Miguel Cervantes y Saavedra (1547-1616).
Shakespearova díla lze rozdělit do tří žánrů dramatické tvorby: kronikářské historické hry, zápletkové komedie a humanistické tragédie.
Shakespearovy knihy, o jejichž vydání Shakespeare nestál, se staly pokladnicemi literárního a dramatického díla a dodnes se čtou jako básně a studují jako filozofické úvahy. Ale především se dále hrají a v moderních inscenacích se znovu stávají proměnlivými v čase.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 vesper vesper | 22. ledna 2007 v 18:38 | Reagovat

Od Shakespearea mám nejradši komedii Večer tříkrálový, teď mě napadlo, že bych si jí měla zase přečíst. Taky jí jednou dávali v televizi, jako hraný film, byl  moc krásný.

2 Lily Lily | 22. ledna 2007 v 19:03 | Reagovat

Tu mám taky ráda. Hodně mám také ráda jeho tragédii Romeo a Julie, i když je to možná už trochu klišé :)

3 vesper vesper | 22. ledna 2007 v 19:39 | Reagovat

Romeo a Julie je nádherná, ale nikdy to nedočtu do konce kvůli tomu, že vím jak příběh skončí. Viděla jsi film? Byl krásnej, nevím sice z jakýho roku ale vypadal, že je starší.

4 Lily Lily | 22. ledna 2007 v 20:02 | Reagovat

Já jsem viděla jenom nejnovější verzi. Moc se mi to nelíbilo, hrál tam Leonardo DiCaprio a Claire Danes, bylo to na můj vkus moc zmodernizované, navíc to bylo ve verších, takže to bylo dost divný. Už docela dlouho se snažím sehnat nějakou starší verzi, ale zatím se mi to nepovedlo, takže ti závidím:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama