__________________________________Vítej Dobrodruhu________________________________________

Únor 2007

Sedmá kapitola- 5. část

27. února 2007 v 20:07 | Lily |  Stín
Vynaložila jsem svojí poslední sílu, abych pohnula prsty a fungovalo to. Zaryla jsem si nehty do dlaně a tlačila čím dál tím víc.
S úlevou jsem pociťovala, jak bolest začíná vytlačovat tlak v mé hlavě. Po malé chvíli zbyla jen bolest.
Vyděšeně jsem se přikrčila a s vykulenýma očima zírala na Sebastiana, který na mě hleděl podivně. A v tu chvíli jsem si u vědomila, že tu nebyl nikdo cizí, nikdy nebyl. Jen Sebastian. Začala jsem se od něho odtahovat a když jsem spadla z postele, doplazila jsem se až ke dveřím koupelny, chtěla jsem tam vlézt a už nikdy nevyjít ven, ale Sebastian mě zadržel.
Vyškubla jsem svojí ruku z jeho sevření a couvala až do té doby, než jsem zády narazila o zeď. Oči měl zastřené a byl více bledý, než kdy jindy. V hučích mi hučela krev tak hlasitě, že jsem nic jiného neslyšela.
Pomalým krokem se ke mně blížil. Nepoznávala jsem jeho výraz, nikdy jsem ho u něj neviděla. Vypadal, jako by v jeho těle nebyl ani on. Ještě nikdy jsem nebyla takhle vyděšená. Ne v jeho blízkosti, kde jsem měla pokaždé pocit bezpečí. .
"Nech mě být Sebastiane!" Vykřikla jsem a zhroutila se na podlahu. Dlaně mě pálily a bolest se zvyšovala. Pohlédla jsem na ně a zjistila, že jsou zkrvavené. Nehty jsem musela mít zaryté až do masa.
Vzhlédla jsem a tam, kde se ještě před chvílí tyčil Sebastian, nebylo nic. Zvedla jsem se a vběhla do koupelny, kde jsem se zamknula. Začala jsem smývat krev z dlaní, abych zjistila jak hluboké jsou rány. Bolest byla téměř nesnesitelná. Když jsem rány vymyla, bylo to lepší. Zjistila jsem, že jsou asi půl centimetru hluboké. Stále krvácely, vzala jsem proto toaletní papír a omotala si ho okolo nich.
Bála jsem se vyjít ven z koupelny, nevěděla jsem, jestli tam Sebastian je. Teď, poprvé od doby, kdy jsem ho poznala, jsem z něj měla opravdový strach. Sedla jsem si na podlahu zády ke dveřím a přitáhla si kolena pod bradu.
Zírala jsem na bílé dlaždičky, které pokrývaly podlahu i stěny a nevím jak, usnula. Probudilo mě tiché klepání na dveře. Musela být ještě noc, za malým oknem koupelny byla tma.
"Evelyne, pojď ven, omlouvám se ti." Sebastian šeptal, ale přes tenké dveře jsem ho mohla zřetelně slyšet. Mlčela jsem. "Nic se ti nestane, slibuji ti to." Stále jsem neodpovídala. Nevěděla jsem, jestli mu ještě můžu důvěřovat.
"Prosím…" Ať už v jeho hlase bylo cokoliv, donutilo mě to uvěřit mu. Pomalu jsem se zvedla z podlahy a sáhla po klice.
"Slibuješ?" Můj hlas byl o několik tónů vyšší, než normálně. Ruka, kterou jsem neměla obemknutou okolo kliky se mi slabě třásla.
"Ano." Váhavě jsem odemkla a otevřela dveře. Sebastian stál několik kroků ode dveří. Na tváři kamenný výraz.
Obezřetně jsem ho sledovala a nehýbala se. Sebastian mi ladně pokynul k posteli a já k ní pomalu přešla bez toho, abych ho spustila z očí. On zůstal tam, kde byl.
Zavládlo mezi námi nepříjemné ticho. Sebastian vypadal, jako že chce něco říct, ale k ničemu se neměl.
"Už to nikdy nedělej," Promluvila jsem pevným hlasem. "nebo přísahám, že jeden z nás zemře a i když vím, že moje šance nebýt jím je mizivá, raději zemřu než zažít to znovu." V Sebastianově tváři se mihlo překvapení, zlost a bolest. Ve vteřině se mu ale vrátil nicneříkající výraz.
"K tomu nikdy nedojde." Jeho hlas byl stejně, nebo možná ještě více pevný než ten můj. A i když jsem nemohla, tak jako on mohl, vycítit jeho pocity, věděla jsem, že mluví upřímně.
"Co to bylo Sebastiane?" Hlas jsem měla chraplavý, jako kdybych dlouho křičela. Sebastian se podíval stranou a slabě zatřásl hlavou.
"Chápu tedy dobře, že mi k tomu nechceš nic říct?" Zeptala jsem se tiše a stále sledovala každý jeho pohyb.
"Snad jenom to, že se to nebude opakovat." V jeho tváři bylo zřetelné odhodlání. Čelist měl pevně zaťatou a ruce sevřené v pěst.
"Dobře." Lehla jsem si, ale stále jsem se neodvažovala podívat se stranou. "Jsem unavená." Zamumlala jsem.
"Věř mi." Zašeptal a upřel na mě své smaragdové oči. A já mu věřila. Přikryla jsem se dekou a zhasla lampičku. Po pokoji se rozlila tma.
Zavřela jsem oči a i když jsem neměla naději, že budu schopna usnout. Po pár dlouhých minutách jsem upadla do slastného nevědomí.

Bill Gates

26. února 2007 v 16:45 | Lily |  Osobnosti
Má poznámka: Článek o Billu Gatesovi jsem sem vložilo proto, že ho hluboce obdivuji. Ne jako nejmajetnější osobu na zemi, ale jako člověka. Je skromný, rád čte, sportuje a věnuje se svým třem dětem. Věřili byste tomu, že doma nemá televizi? Myslím si, že je to velmi zajímavá a důležitá osobnost. Koneckonců, na jaké úrovni by dnes počítače byly, nebýt Microsoftu?
Životopis
Zakladatel Microsoftu Bill Gates se narodil 28.10.1955 v Seattlu v USA jako syn právníka a vedoucí dobročinné organizace United Way. Své matce tedy pravděpodobně vděčí za výchovu ke štědrosti a dobročinnosti - každý rok významně přispívá na charitu.
Navštěvoval státní základní škol do svých dvanácti let, kdy se nechal zapsat na soukromou školu Lakeside School. Po střední škole začal studovat na Harvardské univerzitě, protože chtěl být právník jako jeho otec, ale z časových důvodů ji nedokončil. Přesto jeho školní působení prokázalo výborné nadání pro matematiku a logické myšlení.
Svůj první program napsal už ve svých třinácti letech v roce 1968. Brzy nato spolu se svým kamarádem Paulem Allenem vytvořil program na vytváření rozvrhů pro svou školu. S tímto přítelem pak založili společnost Traf-O-Data k analýze provozu městské dopravy.
Roku 1974 seznámil Paul Billa s počítačem Altair 8800 od M.I.T.S. Protože pro něj nebyl zatím software, rozhodli se kontaktovat M.I.T.S. s nabídkou na vytvoření programovacího jazyku pro Altair.
Začalo se jim dařit a tak v Novém Mexiku založili společnost Microsoft. Společnost na tom byla dobře a tak se roku 1979 přesunuli do Seattlu. Roku 1980 dostal Microsoft nabídku IBM na vytvoření operačního systému pro jejich první počítač. Bill Gates a Paul Allen koupili za 50000 dolarů systém QDOS, přejmenovali jej na MS-DOS a vylepšili. Počítač od IMB se během následujících let ujal a Microsoft získával část licenčních poplatků za operační systém MS-DOS.
Poté se vrhli na vytváření softwaru, ujaly se jejich aplikace Microsoft Word a Microsoft Excel. Roku 1987 vytvořili první operační systém Windows, v dalších letech následovaly operační systémy Windows 98, ME, NT, 2000 a XP. Rok 2006 má pak být v příchodu Windows Vista.
Už v polovině devadesátých let se společnost začala věnovat Internetu. Dnes je velmi rozšířený prohlížeč Internet Explorer, jehož podíl sice v současnosti klesá, ale jen nepatrně.
Microsoft je kvůli svému neotřesitelnému postavení jednou z nejbohatších firem na světě a už roky je díky tomu vláčen po soudech. Antimonopolní úřad začal společnost prošetřovat a soudy požadovaly rozdělení firmy. Krátce po soudním procesu v roce 1999 opustil Bill Gates dobrovolně místo ředitele Microsoftu a místo toho začal pracovat v softwarovém oddělení. Jeho místo tak převzal jeho přítel Stave Ballmer.
Od roku 1994 je ženatý, vzal si marketingovou manažerku Microsoftu Melindu French a má s ní tři děti - dceru Jennifer (1996), syna Roryho (1999) a dceru Phoebe (2002).
Bill Gates se stal miliardářem už roku 1986, kdy se s akciemi Microsoftu začalo obchodovat na burze. V současnosti (2005, Forbes) je už mnoho let nejen nejbohatším Američanem, ale vůbec nejmajetnější člověk na Zemi.
Majetek
Bill Gates se dlouhodobě vyskytuje v seznamu nejbohatších lidí světa. Podle časopisu Forbes a jeho seznamu "Nejbohatší lidé světa" byl majetek Billa Gatese:
 • 1996- 18,5 miliard dolarů, 1. místo
 • 1997- 36,4 miliard dolarů, 2. místo
 • 1998- 51,0 miliard dolarů, 1. místo
 • 1999- 90,0 miliard dolarů, 1. místo
 • 2000- 60,0 miliard dolarů, 1. místo
 • 2001- 58,7 miliard dolarů, 1. místo
 • 2002- 52,8 miliard dolarů, 1. místo
 • 2003- 40,7 miliard dolarů, 1. místo
 • 2004- 46,6 miliard dolarů, 1. místo
 • 2005- 46,5 miliard dolarů, 1. místo
 • 2006- 50,0 miliard dolarů, 1. místo


Návrat do cold mountain

25. února 2007 v 19:44 | Lily |  Filmy
Návrat do cold mountain je můj oblíbený film. Zčásti je to kvůli faktu, že v něm hraje má nejoblíbenější herečka (Nicole Kidman) a ostatní herecké obsazení je skvělé a zčásti díky strhujícímu příběhu o lásce a krutosti tehdejší doby.
Děj se odehrává v Severní Karolině. Ada (Nicole Kidman) přijíždí do Cold Muntain se svým otcem, kterého už unavoval ruch velkoměsta. Tam se postupně sbližuje s Inmanem (Jude Law- /Btw: žeru jeho počáteční rozpaky!/). Ten se však náhle i s ostatními muži z města připojuje k vojsku konfederace v právě začínající občanské válce.
Jak se boje protahují, dopisy zůstávají bez odpovědi a množí se pochybnosti. Děj se ubírá novým směrem ve chvíli, kdy umírá Adin otec. Ada, která se učila hraní na klavír a četbě, neví o skutečném životě téměř nic. Až do té doby, kdy se před její farmou objeví nedůtklivá tulačka Ruby, žije jen na úkor svých přátel a z peněz, které jí vynesly předměty, které rozprodala. Z naprosto rozdílných žen se stávají přítelkyně, které společně skládají zkoušky, které jim život připravuje.
Zraněný voják Inman se ze strachu o bezpečí své milované Ady vrací válkou zpustošeným Jihem zpět na její farmu na Cold Mountain. Na každém kroku jeho trnité a strastiplné cesty se setkává s otroky a rebely, odráží útoky vojáků a lovců lidí a nachází nenadálé spojence i nebezpečné nepřátele.
Čím blíže se k sobě Inman a Ada dostávají, tím spletitějším se stává jejich společný příběh o touze po domově, míru a lásce uprostřed pekla Americké občanské války...

Jude Law

25. února 2007 v 19:05 | Lily |  Osobnosti
Oba jeho rodiče jsou učitelé. Od třinácti let vystupoval s divadelním souborem National Youth Music Theatre, kde se spřátelil s hercem Jonny Lee Millerem. Po maturitě působil na jevištích londýnského West Endu a pak se uplatnil v prestižních souborech Royal Shakespeare Company a National Theatre, kde zaujal zejm. v novém nastudování kontroverzní hry Jeana Cocteaua Hrozní rodiče (nominace na Cenu Laurence Oliviera), v jejímž broadwayské inscenaci s názvem Indiscretions (Theatre World Award 1995, nominace na cenu Tony 1995) hrál po boku Kathleen Turnerové a Rogera Reese.

K divadelní činnosti se vrátil až 1999, kdy se představil na jevišti Young Vic Theater v roli Giovanniho v jakobínské tragédii Johna Forda Tis Pity She's a Whore. Účinkoval v TV, mj. v seriálech The Casebook of Sherlock Holmes (1990, Případy Sherlocka Holmese) a The Marshal (1993). Jeho první film. rolí byla hlavní úloha v krátkém snímku The Crane (1992, Jeřáb), který byl natočen v produkci Britského film. institutu (BFI).

V životopisném snímku podle knihy Richarda Ellmanna Oscar Wilde (r. B. Gilbert) ztělesnil postavu lorda Alfreda Douglase, milence známého dekadentního spisovatele (Stephen Fry). Zcela jinou polohu si vyzkoušel v úloze zahořklého paraplegika a bývalého vynikajícího sportovce Jeroma Morrowa, který přenechá svoji identitu geneticky handicapovanému mladíkovi (Ethan Hawke), ve sci-fi thrilleru Gattaca (r. A. Niccol).

Laureátem ceny BAFTA 1999 se stal díky úloze zhýralého syna amerického loďaře Dickieho Greenleafa v adaptaci kriminálního románu Patricie Highsmithové Talentovaný pan Ripley (r. A. Minghella). Jeho manželkou je od 1997 herečka Sadie Frostová, po jejímž boku hrál ve svém celovečerním film. debutu Prodej (r. P. Anderson), který pojednává o "spanilé jízdě" belfastských punkerů v ukradeném autě napříč USA.

Spolu mají syna Raffertyho (nar. 1997) a dceru Iris (nar. 2000). 1995 založil v Londýně s hereckými vrstevníky S. Frostovou, Ewanem McGregorem, Jonnym Lee Millerem a Seanem Pertweeem nezávislou produkční společnost Natural Nylon, v jejímž rámci vznikl např. film eXistenZ.

Cynthia Nixon - Miranda Hobbes

25. února 2007 v 18:37 | Lily |  Sex and the city
Cynthia pravděpodobně nejznámější svou rolí Mirandy v populárním seriálu "Sex ve městě" podle nejnovějších informací chodí s aktivistkou za vzdělání a ředitelkou "Alliance for Quality Education" Christinou Marinoni.
Cynthia zkouší jiný druh sexu ve městě. V současné době (září 2004) již skoro 10 měsíců chodí se ženou. V červnu roku 2003 se rozešla se svým přítelem, a zároveň otcem svých dvou dětí, Dannym Mozesem. Podle jejích přátel svůj lesbický vztah začala v lednu roku 2004.
V současné době nechce být tak otevřená jako Rosie O´Donell, ale když se jí novináři zeptali na její údajný vztah se ženou, nevykrucovala se,: "Můj soukromý život je má věc, ale momentálně nemám co skrývat. Takže co vám řeknu je, že jsem velmi šťastná."
Cynthia začala s Dannym chodit už na střední škole a fakt, že se nikdy nevzali vysvětluje takto,: "Manželství není nic, co se mi zamlouvá. Dannymu to nevadilo, tak to nebyl problém." Rozdělili si péči o své děti a tvrdí, že zůstali přáteli.
Podle všeho spolu přítelkyně ale nežijí a Cynthia se rozhodla držet věci pod pokličkou, proto na všechny události chodila sama, nebo se svou matkou. Náhlý obrat v jejím životě je ale v rozporu s její postavou Mirandy v "Sexu ve městě", která je již usazená a má dítě se svým přítelem.
Cynthia a Christina se seznámily během boje za větší financování a menší třídy ve veřejných školách. Jejich přátelé tvrdí, že sdílely stejný silný závazek zlepšit život dětí ve městě i státě. Na několika akcích "Alliance" poté byly viděny bok po boku. Obě tvrdí, že svůj vztah myslí vážně a že chcou vybudovat rodinu se dvěma mamkami. "Cynthia tvrdí, že je to nejšťastnější vztah jaký kdy měla."

Kristin Davis - Charlotte York

25. února 2007 v 18:29 | Lily |  Sex and the city
Kristin Davis se narodila 24. února 1965 ve městě Boulder v Coloradu. Celá rodina se pak přestěhovala do Columbie v Jižní Karolině, za otcem, který byl jako profesor psychologie přeložen na místní univerzitu. Kristin poté navštěvovala Rutgers University a po jejím ukončení se přestěhovala do New Yorku,kde začala pracovat v divadle.
Ještě před tím nežli se objevila v seriálu Melrose Place, otevřela se svými přáteli studio věnující se józe. Ve svém volném čase se józe věnuje doposud. V současné době žije Kristin v Los Angeles.
Její učinkování v seriálu Melrose Place skončilo hned po roce ( 1996 ) , a to mimo jiné i proto, že diváci doslova nenáviděli její postavu a scénáristé si s tímto oříškem nevěděli rady.
Jako jedna ze čtyř hlavních představitelek seriálu Sex ve městě obdržela nominaci na cenu Emmy.

Kim Cattrall - Samantha Jones

25. února 2007 v 18:18 | Lily |  Sex and the city
Vyrůstala v Kanadě, kde také odmaturovala ve Vancouveru. Studovala herectví na londýnské Akademii hudby a dramatického umění (LAMDA) a na Americké akademii dramatického umění v New Yorku (AADA). V Torontu účinkovala v inscenaci muzikálu Rocky Horror Show a se svým tehdejším mužem žila pak několik let ve Frankfurtu nad Mohanem, než přesídlila do Spojených států.

Nejprve se uplatnila jako host mj. v seriálech Charlie's Angels (Charlieho andílci), Columbo - ČTV, Dream On (Snílek - ČTV) Logan's Run (Loganův útěk), The Paper Chase (Papírová honička) a Starsky and Hutch (Starsky a Hutch). Popularitu získala jednou z hlavních úloh v historických seriálech podle knih Johna Jakese Bastard a Rebelové a v dramatickém seriálu ze života kalifornské smetánky Skrupule.

Před filmovou kamerou debutovala úlohou Joyce, která je spolu s dalšími čtyřmi dívkami z bohatých rodin unesena palestinskými teroristy během plavby na luxusní jachtě, v dobrodružném thrilleru s politickou zápletkou Rosebud (r. O. Preminger). Vedle toho působila na jevištích v Kanadě, v Los Angeles a na Broadwayi, kde se představila mj. v Millerově Pohledu z mostu, v Pielmeierově Anežce boží a v Čechovových Třech sestrách.

Přelom v její film. kariéře znamenalo setkání režisérem Bobem Clarkem. Po vedlejší roli přítelkyně hlavního hrdiny (Jack Lemmon) v melodramatu podle hry Bernarda Sladea Hold jí svěřil úlohu sexuálně vyhladovělé sportovní trenérky Honeywellové v úspěšné studenstké komedii Porky's (r. B. Clark).

Od konce 80. let se orientovala víc na dramatičtější party cizoložnic (např. Maškaráda, Půlnoční plavba). Jejím druhým manželem byl německý architekt André J. Lyson (1982-89) a od 1998 je provdána za Marka Levinsona.
Kim Cattral

Sarah Jassica Parker - Carrie Bradshawová

25. února 2007 v 18:04 | Lily |  Sex and the city
Sarah Jassica Parker se narodila jako dcera obchodníka. Vyrůstala spolu se svými osmi sourozenci v Cincinnati, kde se začala věnovat baletu, a posléze v newyorském American Ballet Theatre. Profesionální kariéru zahájila jako osmiletá v TV inscenaci Andersenovy pohádky The Little Match Girl (Děvčátko se zápalkami). V jedenácti letech už debutovala na Broadwayi, kde po dva roky hrála titulní roli v úspěšném muzikálu Annie. Do širšího diváckého povědomí se dostala především díky hlavní roli v oblíbeném TV seriálu ze školního prostředí Square Pegs (1982-83) a jako idealistická státní zástupkyně Jo Ann Harrisová v TV seriálu Equal Justice (1986, Právo pro všechny - ČTV).

Od počátku 90. let si získává stále větší popularitu také ve filmu, kde se prosadila zejména jako představitelka plavovlasých dívek, jejichž citové vztahy k opačnému pohlaví narušují nečekané okolnosti: prodavačka Sandy, která v komedii Příběh z Los Angeles komplikuje milostný život potrhlému meteorologovi (Steve Martin); newyorská učitelka Betsy Nolanová, kterou v komedii Líbánky v Las Vegas těsně před sňatkem prohraje její ženich (Nicholas Cage) v pokeru s gangsterem (James Caan); herečka Dolores Fullerová, milenka smolařského režiséra, scenáristy, herce a producenta (Johnny Depp), v životopisné komedii Ed Wood; rozvážná reklamní scenáristka Gwyn Marcusová, rozčarovaná nevěrami svých bližních v romantické komedii Rapsodie v Miami. Dramaticky vypjatou kreaci, vysoce oceňovanou kritiky, předvedla v úloze promiskuitní a depresemi sužované Callie Cainové, hájící své dítě před adopcí, v TV dramatu podle skutečné události V zájmu dítěte.

Ovšem většině z nás se Sarah dostala do podvědomí díky seriálu Sex ve městě, kde jako spisovatelka Carrie Bradshawová řeší problémy nezadaných žen po třicítce. Seriál byl a je stále velice úspěšný. Nejspíš díky němu se Sarah Jassica Parker zapsala jako módní ikona do podvědomí všech žen, které se alespoň trochu zajímají o módu. Po sedmileté známosti s hercem Robertem Downeyem jr. se stal 1992 jejím životním partnerem herec Matthew Broderick, za něhož se v květnu 1997 provdala.

Sex ve městě

25. února 2007 v 17:48 | Lily |  Sex and the city
Všichni určitě znáte oblíbený seriál Sex ve městě (sex and the city),který je vlastně celý o příbězích 4 Newyorčanek Carrie,Charlotte,Samanthě a Mirandě.Škoda jen,že už ho nedávají v televizi.Vy kteří jste ho viděli se mnou určitě souhlasíte,že je to skvělej seriál.
Text distributora:
Mohou ženy prožívat sex jako muži? Odpověď na tuto otázku se rozhodla objevit novinářka Carrie Bradshaw v sérii nejskandálnějších televizních komedií poslední doby. Sebe a svoje tři nejlepší kamarádky použila jako pokusné králíky při zkoumání možností třicetileté ženy, která chce zažít nějakou legraci ve městě plném seriózních svobodných mužů, kteří si myslí, že závazky a povinnosti jsou pro ty druhé…

Sedmá kapitola- 4. část

25. února 2007 v 17:29 | Lily |  Stín
Auto stálo na malém parkovišti před motelem, který jsem poznávala. Vídala jsem ho pokaždé, když jsem od matky jezdila na prázdniny k tátovi. Byl jen pět minut od města. Sebastian nebyl v autě, a tak jsem se zeptala Anette, kam šel.
"Běžel vám zařídit pokoj, nerad tě moc ukazuje venku." Aneta se ušklíbla. "Musí mu na tobě hodně záležet, ještě nikdy jsem ho neviděla chovat se takhle."
Než jsem se stačila zeptat jak to myslí, nebo si to byť jen srovnat v hlavě, Sebastian otevřel moje dveře. Podívala jsem se na Anette, která už-pro mě nepochopitelně-seděla na místě řidiče a povzbudivě se na mě usmívala a vykročila jsem do chladného dne. Neměla jsem kabát, v tom spěchu jsem byla ráda, že jsem se stačila obout. Jenom jsem doufala v Sebastianovu pohotovost a v mojí paměť, která mi říkala, že jsem kabát na věšáku, kde jsem ho nechala, neviděla při odchodu viset.
"Kdyby ti připadalo cokoliv podezřelé, nevracej se sem, rozumíš? Musíš si být jista, že tě nikdo nesleduje. Zavolej, až to bude bezpečné. Čekáme tu do zítřka devíti hodin přesně." Sebastian dával pokyny Anette a já jsem se mezitím roztřásla zimou.
"Vím co mám dělat Sebastiane." Odpověděla mu podrážděně a s hlasitým skřípěním pneumatik odjela pryč. Sebastian se za ní ještě chvíli znepokojeně díval a potom si, bez jediného pohledu mým směrem, sundal bundu a podal mi jí.
Vděčně jsem si jí nasadila a následovalo ho ke vchodu do motelu. Prohlédla jsem si jeho bundu, která byla příjemně zahřátá a uvědomila si, že jsem nikdy nevěnovala přílišnou pozornost tomu, jak se obléká. Většinou jsem byla příliš zaměstnána okukováním jeho tváře.
Bunda byla černá, sportovní. Podívala jsem se na Sebastiana, který šel ladně vedle mě a zjistila, že má na sobě modré, volné džíny a černé triko, pod kterým se rýsovaly pevné svaly.
"Musí ti být zima." Podotkla jsem.
Sebastian se na mě s úsměvem otočil. Oči mu jiskřily. "Není." Jenom jsem nechápavě zatřásla hlavou a šla za ním, dokud se nezastavil přede dveřmi, na kterých byla oprýskaná cedulka 8B. Sebastian vytáhl klíč, odemkl a galantně mi podržel dveře. Než je za sebou zase zavřel, ostražitě se rozhlédl všude okolo.
Pokoj byl starý, ale slušně zařízený. Povlečení na posteli, která zabírala velikou část místnosti bylo vyprané a zářivě bílé. Na stěnách byla vybledlá zlatá tapeta, zem pokrýval béžový zátěžový koberec. Vedle postele se trůnil malý noční stolek, na kterém stála lampička. Nic jiného tam nebylo. Ani křeslo, radio nebo televize.
Už jsem nebyla ospalá, naspala jsem toho až přespříliš. Otočila jsem se na Sebastiana, abych mu řekla, že umírám hladem, ale nebylo to nutné. Můj žaludek promluvil dříve, než jsem stačila otevřít pusu.
Sebastian se na mě podíval se zvednutým obočím a podal mi tašku, která se objevila v jeho rukou. Postavila jsem ji vedle pokoje a otočila se zpátky na Sebastiana, ale místo, kde ještě před pár vteřinami stál, bylo prázdné. Vykulila jsem oči a rozhlédla se po pokoji, ale byla jsem sama.
Nervózně jsem si sedla na postel a čekala. Po pár vteřinách se otevřely dveře. Sebastian za sebou zase zamknul a sedl si na druhý konec postele.
"Přestaň s tím už." Řekla jsem podrážděně a zkřížila si nohy, abych měla větší pohodlí.
Sebastian se nechápavě zamračil. "S čím?"
"Vždycky si z ničeho nic zmizíš, nevidím tě, ani neslyším odcházet, ale jsi pryč. Chci abys s tím přestal, děsí mě to."
Sebastian vypadal překvapeně. Zkoumavě si mě prohlížel a já jsem ucukla před jeho pohledem. "Omlouvám se ti. Nechci tě děsit." Zašeptal. V jeho hlase byla bolest a já jsem okamžitě litovala mého proslovu.
"Není to tak, že bys mě děsil. Možná mě děsí jen to, že nejsi jako já. Někdy si připadám, jako bys byl…člověk, ale potom uděláš něco takového a znovu mi tím připomeneš, kým jsi." Snažila jsem se mu to vysvětlit, aby z jeho očí zmizela bolest, mohlo tam být rozhořčení, vztek, nenávist, jen ne bolest, ale udělala jsem to jen horší.
"Je to tak lepší. Nikdy nesmíš zapomenout na to, kdo jsem. Jsem pro tebe možná ještě více nebezpečný než ti, před kterými tě chráním. Nezměním se, nikdy." Jeho hlas byl tvrdý a výraz mu zkameněl. Oči ale nemohl změnit. Stále se v nich zračila bolest, ale i podivné odhodlání. Slabě jsem zatřásla hlavou, jako bych tím mohla vytřást i všechny myšlenky, které se v mé hlavě vířily jako tornádo.
"Nechci mluvit o tomhle, teď to za to nestojí. Nemůžeš mi zkazit náladu, už takhle ji mám špatnou. Nech si to pro chvíli, kdy budu zářit." Zamumlala jsem a položila se na postel tak, že jsem ležela.
Zírala jsem do stropu a v prasklinách hledala obrazy, které tam nebyly. Sebastian mlčel a já jsem toužila vidět, jak se tváří, ale nechtěla jsem se na něj podívat. bála jsem se, že znovu uvidím tu bolest v jeho očích, která mě trýznila.
Uplynulo několik minut a já jsem přemýšlela, jestli tam Sebastian ještě vůbec je. Kdyby nechtěl, neslyšela bych ho odcházet i přes rozvrzanou postel, na které seděl.
"Dnes nemáš žádné otázky?" Oddychla jsem si, když jsem uslyšela jeho sametový hlas.
"Otravuji tě jimi?" Zamračila jsem se. Vlastně jsem to tušila, ale byla jsem moc zvědavá, než abych zadržela proud otázek pokaždé, když jsem začala.
"Ne." Jeho hlas nebyl vůbec smutný, ani rozzuřený, proto jsem se odvážila zvednout a pohlédnout na něj. Seděl na posteli kousek ode mě, usmíval se a oči měl živé. Zatřásla jsem hlavou nad změnami jeho nálad. "Co to znamenalo?"
"Co? Nevím o čem mluvíš." Nechápavě jsem se zamračila a sledovala jiskry, které vrhaly jeho vlasy v tomto světle.
"Podívala ses na mně a vypadala jsi frustrovaně, proč?" Vypadal doopravdy zvědavě. Zahleděla jsem se do jeho smaragdových očí, které už nebyly normální oči a vyhrkla pravdu.
"Nemůžu si zvyknout na změny tvé nálady. Chvíli jsi rozzlobený, potom smutný a hned na to vypadáš…šťastně." Sebastian se široce usmál. "Ty jsi mě donutil odpovědět ti!" Ukázala jsem na něj prstem a prohlásila obviňujícím hlasem.
"Promiň." Protože se usmíval od ucha k uchu, nebyla jeho omluva tak upřímná, jak by měla být. "Ale ty mi neříkáš pravdu, to nemůžu snést. Musel jsem to vyzkoušet." Ležérně pokrčil rameny a pobaveně pozoroval moje rozhořčení.
"Já ti říkám pravdu." Zasyčela jsem a praštila ho polštářem. "A ty už mi tohle nikdy nedělej!"
Můj útok polštářem pohotově vykryl a chytil mě za zápěstí, takže jsem se rázem ocitla pod ním. Zalapala jsem po dechu a snažila se vykroutit, ale bylo to bezpředmětné. "Pusť mě." Téměř jsem křičela, přesto jsem ale slyšela hlasitý tlukot mého srdce.
Zkoumavě jsem si Sebastiana prohlédla a trochu se uklidnila, když jsem zjistila, že vypadá naprosto uvolněně. Čelist měl povolenou a oči mu hravě jiskřily. Bronzové vlasy se mu rozutekly do všech stran a ve tváři měl alespoň nějakou barvu.
"Jestli mě okamžitě nepustíš tak…" Odmlčela jsem se a přemýšlela, co by pro něj mohl být dostatečný důvod, aby mě nechal jít. Nenapadlo mě ale nic, čím bych mohla vyhrožovat upírovi starému přes sto let.
Sebastian tázavě zvednul obočí a já jsem se znovu začala škubat, abych se dostala z jeho sevření. To jen Sebastiana ještě více pobavilo. "Jsi roztomilá." Zašeptal mi do vlasů. Zatočila se mi hlava z vůně jeho dechu a přestala jsem se svými marnými pokusy o útěk.
"Jestli mě nepustíš, tak už s tebou v životě nepromluvím." Vyhrkla jsem a vyčkávavě na něj hleděla. V tu chvíli se ozvalo klepání na dveře. Ztuhla jsem, ale Sebastian mě jen jako pírko vytáhl do sedu a šel ke dveřím.
Přemýšlela jsem, jestli mě pustil kvůli tomu, co jsem řekla a nebo jen kvůli osobě, která stála za dveřmi. Snažila jsem se zjistit, kdo to je, ale přes Sebastiana jsem neviděla. Za malou chvíli zavřel dveře a mířil ke mně s papírovým sáčkem.
Podal mi ho a já jsem ho zvědavě otevřela. Ovanula mě vůně čerstvého masa a kari. Zajíkla jsem se radostí a začala vytahovat moje oblíbené thajské jídlo. Uvědomila jsem si, že jsem se mu o tom zmínila při naší cestě k Alici. Připadalo mi, jako by od té doby uběhlo mnohem více času, než pár dní.
Nenasytně jsem do sebe soukala kousky masa se zeleným hráškem a když jsem se podívala na Sebastiana, zjistila jsem, že mě pobaveně sleduje. Měla jsem plnou pusu, proto jsem se na něj jen tázavě podívala.
"Musíš mít vážně hlad." Dusil v sobě smích, to mě přinutilo trochu zpomalit moje žvýkání. "Promiň, už jsem zapomněl jak často musíš jíst." Odložila jsem příbor a polkla.
"To bych ti odpustila, ale neodpustím ti to, že se mi směješ." Jako mávnutím proutku byl jeho výraz znovu vážný. Jenom jeho oči stále jiskřily. "Jsi strašný." Stěžovala jsem si a odhodila prázdný sáček do rohu pokoje.
Sebastian chtěl něco odpovědět, ale potom si vytáhl z kapsy telefon a přiložil ho k uchu dříve, než mohl začít zvonit. Nemluvil, jen poslouchal. Jeho výraz byl ustaraný.
Po chvíli telefon zaklapl, aniž by řekl jediné slovo. "Byla to Anette? Co se děje?" Vyzvídala jsem vzrušeně.
"Našla sídlo. Teď se pokusí dostat k nim blíž a zjistit to. Nebude to jednoduché, upíři jsou většinou samotáři a dávají si velmi dobrý pozor na to, koho k sobě pustí."
Ve jeho tváři jsem viděla obavy. Obavy od Anette. Donutilo mě to zeptat se na něco, nad čím jsem už hodně dlouho přemýšlela.
"Jak jsi vlastně začal žít společně s Anette, Sebastiane?" Nevěnoval mi pozornost, když jsem promluvila, vytrhla jsem ho z jeho myšlenek.
"Je to už hodně dlouho, co žijeme spolu. Mike se k nám připojil teprve nedávno. Anette ho našla právě proměněného, nepamatuje se, kým byl za normálního života, ani kdo ho proměnil. Jí jsem potkal pár let potom, co jsem odešel od Luciany, Nejvyšší. Byla osamělá a ztracená. Přežívala tak, že vysávala bezdomovce. Když jsem ještě žil, měl jsem sestru. Anette mi ji tolik připomínala, nemohl jsem ji tam nechat. Vždycky jsem ji bral jako mojí sestru, kterou taky je, i když ne pokrevně." Sebastian se díval z okna, zabraný ve svých myšlenkách.
"Máš ji hodně rád." Nebyla to otázka. Poznala jsem to z jeho výrazu. Sebastian se na mě překvapeně otočil a lehce se usmál.
Venku se setmělo. Rozsvítila jsem lampičku na nočním stolku a v pokoji se vytvořily stíny. Přetáhla jsem si přes sebe deku a zírala do stropu. Přemýšlela jsem, co budu dělat, až, nebo vůbec jestli se nám podaří najít upíra, který zabil mojí matku. Byla bych doopravdy schopna říct Sebastianovi aby ho zabil? Vražda za vraždu? To mi nepřišlo správné.
Ale na druhou stranu, co jsem mohla udělat? Udat ho policii? Takové řešení nepřicházelo v úvahu. Nemyslím si, že i kdybych jakkoliv dokázala, že zabil mnoho lidí, vydržel by byť jedinou noc ve věznici. Možná by se proměnil v mlhu a protáhl se mřížemi, Sebastian sice tyhle věci popírá, ale mě by to nepřekvapilo.
Měla jsem ho tedy nechat jít a zabíjet další lidi, to také nebylo správné. Je vůbec zabití upíra vražda?
Zvedla jsem pohled k Sebastianovi a zjistila, že se stále dívá z okna. Tvář měl plnou chmur.
"Co se děje Sebastiane? Je něco špatně?" Můj hlas zněl více unaveně, než jsem se cítila, nebo než jsem chtěla být. Nechtěla jsem usnout, nejraději bych nespala nikdy. Napadlo mě, že takovéhle přání by se mi mohlo splnit, ale okamžitě jsem tu myšlenku vyhnala, zděšená nad pouhým faktem, že jsem o tom začala uvažovat.
"Nic se neděje. Nejspíš jde všechno podle plánu." Zamumlal bez toho, aby na mě byť pohlédl.
"Pojď sem Sebastiane." Pro znázornění jsem plácla dlaní na volnou polovinu manželské postele. Sebastian se otočil a překvapeně pozvedl obočí. Uvědomila jsem si, jak to vyznělo a cítila, jak se mi do tváře hrne krev. "Nelíbí se mi, když stojíš u okna a vyhlížíš, je mi pak jasné, že přede mnou něco tajíš. Asi něco špatného. Já prostě nechci přemýšlet nad tím, co to je. Takže pokud mi to nechceš povědět, přestaň mě prosím znervózňovat." Objasnila jsem mu jedním dechem a vyčkávavě na něj hleděla.
Sebastian pomalu přešel místnost a ladně se posadil na nejvzdálenější kout postele. Potom se mi zadíval do tváře a já jsem se znovu začervenala.
"Nedělej to." Zaúpěl a otočil ode mě tvář. Několikrát jsem nechápavě zamrkala a rozhlédla se všude okolo, abych zjistila o čem mluví, nic mě ale nenapadalo.
"Myslím, že nevím o čem mluvíš." Promluvila jsem po několika minutách ticha. Sebastian si povzdychl, několikrát se nadechl a potom obezřetně stočil pohled zpátky ke mně.
"Říkal jsem ti, jak je pro mě těžké… odolat tvojí krvi. Vypadá to, jako bys mi vůbec nepomáhala, spíše naopak."
"Žádné červenání." Zamumlala jsem.
"Sluší ti to, když se červenáš." Usmál se krásným, pokřiveným úsměvem. "Ale lepší bude nedělat to."
"Jako kdybych to mohla nějak ovlivnit!" Cítila jsem, že se mi zavírají víčka, ale nechtěla jsem se tomu podvolit. Bohužel si toho všiml i Sebastian.
"Měla by jsi spát." Sáhl po vypínači lampičky, která vydávala jediné světlo v místnosti, já ho ale zadržela.
"Nechci spát, nejsem unavená."
"No tak, Evelyne, nedělej to dramatické, oba dva víme, že jsi unavená." Jeho hlas byl káravý.
"Já nedělám nic dramatické! Nechci jít spát, neměl bys očekávat že udělám všechno co po mně chceš." Na protest jsem se posadila.
"To je přesně to, co očekávám. Je to to, co jsi slíbila, když jsi mě žádala o pomoc." Jeho hlas byl smířlivý, ale autoritativní.
Vzpomněla jsem si na jeho slova. Udělám to co chceš, ale jen pod jednou podmínkou. Budeš poslouchat každé mé slovo. Nebudeš se ptát proč, prostě poslechneš. Cokoliv, co ti řeknu.
Po chvilce přemýšlení jsem došla k názoru, že bych ho měla poslouchat, i když je mi to nepříjemné. Přeci jenom jsem mu hodně dlužila.
Dřív, než jsem mohla cokoliv udělat, ucítila jsem tlak v mé hlavě. Svaly mi ztuhly a oči se zavřely, nemohla jsem se pohnout. Znovu jsem to cítila. Bylo to horší, než všechny ostatní pocity, jako je bolest, strach, nebo lítost. Nechtěla jsem se znovu cítit tak bezmocná, neschopna ovládat svoje vlastní tělo. Začala jsem panikařit, ale nemohla jsem nic dělat.
Najednou mi to přišlo horší, než jakékoliv pomatení mysli, které jsem kdy od upíra zažila. Cizí mysl tlačila na tu mojí, téměř jsem nebyla schopna normálně uvažovat. Nechtěla jsem odejít, nechtěla jsem otevřít svojí mysl někomu jinému. Někomu, kdo na to nemá právo.
Držela jsem se z posledních sil, byla jsem moc slabá. Tlak v hlavě se zvyšoval a já jsem cítila, že už se dlouho neudržím.

Nové

25. února 2007 v 13:46 | Lily |  Milí blogeři...
Černá se změnila ve fialovou a bílá na žlutou. Můj blog má nový vzhled. Podle mého názoru je veselejší, ale jaký názor na něj máte vy ??

Kiss me

24. února 2007 v 19:44 | Lily |  Dawson´s creek
Kiss me out of the bearded barley.
Nightly, beside the green, green grass.
Swing, swing, swing the spinning step.
You wear those shoes and I will wear that dress.

Oh, kiss me beneath the milky twilight.
Lead me out on the moonlit floor.
Lift your open hand.
Strike up the band and make the fireflies dance,
Silver moon's sparkling.
So kiss me.

Kiss me down by the broken tree house.
Swing me upon its hanging tire.
Bring, bring, bring your flowered hat.
We'll take the trail marked on your father's map.

Oh, kiss me beneath the milky twilight.
Lead me out on the moonlit floor.
Lift your open hand.
Strike up the band and make the fireflies dance,
Silver moon's sparkling.
So kiss me.

Kiss me beneath the milky twilight.
Lead me out on the moonlit floor.
Lift your open hand.
Strike up the band and make the fireflies dance,
Silver moon's sparkling.

So kiss me.

Úvodní znělky

24. února 2007 v 18:35 | Lily |  Dawson´s creek

Michelle Williams

24. února 2007 v 18:27 | Lily |  Dawson´s creek
Narodila se 9. září 1980 v Kalispellu ve státě Montana. Měří 164 cm, váží 50 kg, má hnědé oči a blond vlasy. Otec Larry je obchodník, matka Carla je ženou v domácnosti, sestra se jmenuje Paige. Když bylo Michelle 10 let, rodina se přestěhovala do San Diega. Ve 14 letech dostala 1. roli ve filmu Lassie, o rok později si zahrála mladou mimozemštanku v Mutantovi. V 15 letech měla pocit, že v kariéře jí postup pomůže urychlit její nezávislost na rodičích. Proto opustila rodinu a přestěhovala se do Burbanku. Její máma se na ní velice zlobila a přestože později vztah urovnala, rodiče nebyli ochotni dělat rozhovory pro tisk. Přesto jak sama Michelle řekla "Máma mi vždycky posílala prádlo a ponožky a dělá to dodnes." Objevila se v několika filmech, hostovala v seriálech (Pobřežní hlídka, Kutil Tim), ale v povědomost vešla až filmem Halloween: H20 z řady hororů. Toto pokračování vzniklo jako výroční ke 20 letům od prvního dílu. Michelle zde hraje studentku, přestože ji od této role mnoho lidí odrazovalo. Poté co podepsala 5-ti letou smlouvu na "Dawson´s Creek", tráví 10 měsíců v roce ve městě Wilmington, kde se seriál natáčí. Má pronajmutý dům u vody, lidi co zde žijí má velice ráda "Odmítám však přijmout toto město jako můj domov". Jejím domovem je starý dům s jednou ložnicí v Sherman Oaks, kde žije se svým (jen) přítelem, hercem Amy Danlesem a "mazlíčkem" anglickým mastifem Gracie. Nemá žádný vážný vztah "Mám více nabídek, než když jsem chodila na střední" a většinu volného času tráví čtením. Také boxuje a jejím dětským snem bylo stát se šampiónkou v těžké váze. V roce 99 byla časopisem "Teen People Magazine" zařazena mezi 21 nejnovějších hvězd do 21 let. Nominována na cenu "YoungStar Award" v kategorii Nejlepší výkon v TV dramatu (Dawson's Creek). V roce 2000 byla nominována na cenu "Young Artist Award" v kategorii Nejlepší výkon v hlavní roli (Dick). Z dalších rolí: Prokletá farma, Tráva je zlatej důl, Smutný kluk, Čmuchalky, Ale jsem roztleskávačka, Parfém a S tebou i bez tebe.

Joshua Jackson

24. února 2007 v 18:23 | Lily |  Dawson´s creek
Josua Carter Jackson se narodil v Britské Kolumbii ve Vancouveru (Kanada) 11.června 1978. Měří 188 cm a váží 81 kg. Má modré oči a hnědé kudrnaté vlasy. Do osmi let žil v Kalifornii a poté se vrátil do Kanady. Již v 11 letech se rozhodl být hercem. Jeho matka, šéfka castingu, věděla o potížích s touto profesí a tak mu zařídila první schůzku v domnění, že se zalekne. Po účinkování v reklamě pro turistiku v Britské Kolumbii se rozhodl svou kariéru rozdělit mezi divadlo a film. Dostal malou roli v seriálu "MacGyver" a důležitou roli v muzikálu "Willy Wonka and the Chocolade Factory", kde hrál Charlieho. Jeho největší role byla v roce 1991 v dobře přijatých filmech Falešná srdce režiséra Michaela Bortmana a "The Mighty Ducks" (Šampioni) v produkci Disneyových studií. Také další dvě pokračování "D2: The Mighty Ducks" (Šampioni 2) a "Šampioni 3" měla velký ohlas. Jiné filmy natočené v té době jako "Andre", "Digger" a "Tajemství pod hladinou" se nesetkaly se širší odezvou. V televizi se objevil ve dvou současných klasikách: "Robin z Locksley", což je novodobá verze Robina Hooda a v moderní interpretaci Romeo a Julie nazvané "Ronnie a Julie". Roli dostal i v seriálu Gary Davida Golberga - "Champs" a objevil se i v jednou díle Krajních mezí. Po obsazení v roli Paceyho hrál v několika dalších filmech typicky teenagerské role. V roce 1998 se objevil ve filmu Bryana Singera "Nadaný žák", ve kterém hráli i Ian McKellen a Brad Renfro. Dále to byly filmy "Vřískot 2" a "Velmi nebezpečné známosti". I přes nesporné úspěchy se nestal namyšlenou hvězdou, jeho rodina a přátelé, které pravidelně navštěvuje ho drží nohama na zemi. V roce 1999 byl časopisem "Teen People Magazine" zařazen do výběru 21 nejnovějších hvězd do 21 let. Mezi své oblíbené interprety řadí Nirvanu a Gang Starr. Jeho oblíbení herci jsou S.Connery, M.Damon, S.L.Jackson a M.Gibson. Josh je levák a má jak americké tak kanadské občanství. Pro zvědavé hrál ještě ve filmech: Temná legenda, Wind River, Muppeti z vesmíru, Lebky, Fáma, The Safety of objecte, Lone star state of mind, The playback all a Dannyho partáci. Propůjčil svůj hlas Jesse Grosse v seriálu Simpsonovi.

Katie Holmes

24. února 2007 v 18:21 | Lily |  Dawson´s creek
Kate Noelle Holmes se narodila 18. prosince 1978 v Toledu (stát Ohio) v rodině právníka Martina a hospodyně Kathleen. Katie je nejmladší z rodiny - má ještě bratra a tři sestry. Popis: ořechové oči, hnědé vlasy, výška 172 cm, váha 50 kg. Již na střední škole se začala věnoval divadlu. Byla velmi talentovaná a pochopila, že chce-li uspět, musí začít jednat. Vydala se tedy do New Yorku na národní shromáždění modelů a talentů. Tam se setkala s manažerem talentů, který jí řekl, aby se vydala do Los Angeles na natáčení pilotního dílu k novému seriálu. "Toledo je jen o trochu větší než Capeside, ale je dost podobné. Jsem holka z malého města, stejně jako Joey. Na střední škole jsem také neměla kluka. Byla jsem trochu uličnice a také nejmladší z rodiny, takže jsem si myslela, že vím všechno. Stejně jako Joey jsem dělala hodně chyb, ale naštěstí jsem neměla v životě tolik tragédií jako ona." Při své první profesionální práci oslnila ředitele castingu pro film "The Ice Storm" (Ledová bouře). Film režíroval A. Lee, hráli v něm hvězdy jako Kevin Kline, Sigourney Weaver a Elijah Wood a na filmovém festivalu v Cannes vyhrál cenu za scénář. Film pojednával o sexuální revoluci v 70. letech a Katie hrála milenku Toby Maguira. Při konkurzu na seriál "Dawson's Creek", poslala videokazetu se svou nahrávkou z Toleda a když jí volali ohledně schůzky, odmítla. Nechtěla nechat ve štychu její spolužáky s nimiž měla plánovanou akci. Naštěstí producenti změnili časový plán schůzek a tak se mohla zúčastnit. Její oblíbené seriály jsou Správná pětka a Nemocnice, obdivuje Meg Ryanovou, Toma Hankse a Jodie Fosterovou. Nejraději poslouchá Jewel a Franka Sumatru. Z jídel má ráda saláty, zeleninu, vegetariánský karbanátek a doslova miluje cukrové koláče, popcorn s máslem a fazole JellyBelly. Každý den 30 minut cvičí (hlavně běhá) a bere vitamíny. Její první láskou byl kamarád jejího bratra Sean. Nejraději vzpomíná na setkání s jejím oblíbencem Leopardem DiCa-priem na premiéře "The Ice Storm". Sebe popisuje: "Jsem ráda sama a nejsem moc společenská". Byla také oceněna časopisem Teen People r. 99 jako nejoblíbenější TV herečka. Vidět ji ještě mimo Ledové bouře a Dawsonova světa v Podezřelém chování, Pomstě, Go, Muppetech z vesmíru, Skvělích chlapech, v Téměř dokonalém zločinu a nejnověji ve filmech Opuštěná a Phone Booth. V roce 1998 byla zvolena "Kočkou" roku.

James Van Der Beek

24. února 2007 v 18:15 | Lily |  Dawson´s creek
Narodil se v Cheshire v Connecticutu 8. března 1977. Měří 180 cm a váží 61 kg. Je nejstarší ze 3 dětí (Jared - 23 a Julianne - 21), otec je prodavač mobilních telefonů, matka vede fitness studio. Již ve školce zjistili, že trpí dyslexií a proto byl dán do zvláštní třídy. Handicap se nakonec podařilo překonat a stal se vzorným studentem. Byl to vždy sportovec, ale vzhledem ke zranění ho ve 13 letech nevzali do fotbalového družstva. Aby zaplnil velké množství volného času, zapsal se do školního divadelního kroužku, kde dostal hlavní roli ve školním představení s názvem "Grease" (Pomáda). Začalo se mu to líbit, a tak se rozhodl jít do místního dětského divadla v jeho rodném městě. Když bylo Jamesovi 16 let, jeho matka mu na výletě v New Yorku našla agenta. Jako každý začínající herec se objevil v několika reklamách, ale zůstával věrný divadlu. V 17 se mu naskytla příležitost k účinkování v broadwayské hře "Finding the Sun" (Hledání slunce), režiséra E. Albeeho. Tam se naučil mnoho věcí, které později při hraní používal. Každý den po tři měsíce chodil na zkoušky a představení měl v době, kdy nemusel do školy. Potom byl obsazen do hry"Shenandoah" v opeře. Ve filmu se objevil poprvé v roce 1995 v nevýznamné roli ve filmu "Angus", která mu ukázala co to znamená být před kamerou. Pak si zahrál po boku Claire Danes ve "I Love You... I Love You Not" (Miluji tě... Nemiluji tě) a poté v nezávislém filmu Sklizeň. Již to vypadalo, že se nikdy nedostane do vyšší herecké třídy, ale pak přišel "Dawson's Creek". James si myslel, že vzhledem ke svému věku (bylo mu 20), není možné aby ho obsadili do role 15-ti letého středoškoláka. Ale producentům se natolik zalíbil, že dostal hlavní roli. O rok později film "Varsity Blues" prokázal, že James také dobře hraje. Film byl hitem a posílil jeho pozici jako mladé hvězdy. Objevil se ještě ve filmech Scary Movie, Storyteling, Jay a Mlčenlivej Bob vrací úder a Rules of Attraction. Časopisem "People" byl r. 98 zařazen mezi 50 nejkrásnějších lidí světa.Dawson: "Na natáčení mi vadilo, že jsem se musel třikrát denně holit, abych vypadal mladistvě."

Postavy

24. února 2007 v 18:09 | Lily |  Dawson´s creek
Dawson LeeryDawson Leery se narodil v březnu 1983 ve znamení ryb, což o něm leccos vypovídá. Je nerozhodný, citlivý, ale málo odhodlaný a podléhá duševní sklíčenosti. Má vysoké cíle, je přátelský, dobrý a má vyvinutý smysl pro spravedlnost. Nedovede ovládat své city a nedaří-li se mu podle jeho přání, podléhá stísněnosti. Žije intenzivním vnitřním životem, je idealista a nejraději by se pro své blízké zcela obětoval. Vidí všechny nesnáze, bolesti a útrapy bližních a chtěl by pomoci. Všechny jeho starosti jsou spíše starosti o druhé. Je věrný přítel, žije v jakémsi neskutečném světě a tak se dožívá mnohých zklamání.
Jeho nejlepší kamarádkou je Joey Potterová, kterou (jakož i Paceyho Wittera) zná od dětství. Netuší, že je Joey do něj zamilovaná, dokud se do města nepřestěhuje dívka z velkoměsta Jen Lindleyová. Pro Dawsona je to něco nového a lákavého, tak začne s Jen chodit. Potom si uvědomí, že divoká Jen není nic pro něj a vrátí se k Joey, kterou vlastně odjakživa miluje. Dawsonovi a Joey od začátku osud nepřeje, během druháku se dvakrát rozejdou. Jednou je to kvůli Joey (která chce najít sama sebe) a podruhé kvůli jejímu otci. Dawson odjede na prázdniny a setká se s jistou Evou, která je ve skutečnosti sestra Jen. Po návratu požádá Paceyho, aby se o Joey postaral. Když se probudí do skutečného světa, zjistí že Joey a Pacey mají zvláštní vztah. Žárlí a běsní. Nakonec se však s tím smíří, i když ztratí chuť k filmování a věnuje se fotografování. Když je ve čtvrťáku, do města přijede Paceyho starší sestra Gretchen, jeho první dětská láska. Začne s ní chodit, ale stále utíká za Joey. Mezi tím se seznámí s panem Brooksem, filmovým režisérem a natočí o něm dokument. Pan Brooks zemře a Dawson po něm všechno zdědí. Získané peníze věnuje Joey, aby mohla studovat na své vysněné škole. Gretchen si uvědomí, že Dawson miluje Joey a odjede. Po rozchodu Joey a Paceyho se Joey snaží získat nazpět, i když musí opustit filmovou školu v L. A. Plány mu přeruší otcova smrt a on se obětuje matce a sestře Lilian. Současně začne chodit s Jen, ale znovu jim to nevyjde, protože oni dva k sobě prostě nepatří. Jde na filmovou školu v Bostonu, seznámí se s Oliverem a u filmu se mu znovu začne dařit. Rozhodne se říct Joey, co k ní cítí. Když se mu to podaří, musí odjet do L. A. využít příležitost pracovat na filmu a je si jistý tím, že Joey na něj počká.
Joey PotterJoey Potter je velmi cílevědomá, pilná a chytrá. Uzavírá se do sebe a je velmi výbušná. Je dost konzervativní a upjatá. Přátelí se s Dawsonem už od dětství a on je jediný, kdo jí rozumí. Ví, čím Joey prošla - ve 13 jí zemřela matka, otec je ve vězení za držení drog, ona žije se svou starší sestrou Bessie, jejím manželem Bodiem a jejich synem Alexandrem. Dawsonův kamarád Pacey jí neustále trápí a pořád se hádají. Joey je do Dawsona zamilovaná, což tají, ale zároveň mu to neustále naznačuje (a jemu to ne a ne dojít). On si to uvědomí až po rozchodu s Jen. Když jsou s Dawsonem spolu, ona už ani neví co chce (ztratila cíl, tedy kromě vysoké), má v citech nepořádek a chce najít sama sebe. S Dawsonem se rozejdou a ona záhy na to začne chodit s Jackem, který zjistí, že je gay. A potom se dá s Dawsonem znovu dohromady. To nevyjde, protože jí Dawson přesvědčí, aby udala svého otce. Šok je pro ní, když se Dawson vrátí po prázdninách, jsou ve třeťáku, a on je jako úplně někdo jiný. Skamarádí se s vysokoškolákem A. J. Mollerem a hodně blíže se seznámí s Paceym, do kterého se zamiluje. Musí se rozhodnout mezi Dawsonem a Paceym. Nakonec se rozhodne pro Paceyho stráví s ním prázdniny na jeho jachtě "Pravá láska". Po necelém roce chození jí Pacey nechá. Je z toho zmatená, ale pochopí, že jejich vztah nebyl co dřív. Znovu to vypadá, že začne chodit s Dawsonem. Ale on jede na školu do L. A. a ona do Bostonu na Worthington. Tam se seznámí s Audrey. Nejprve se jí zdá jako bláznivá holka, ale stanou se z nich hodně dobré kamarádky. Audrey jí pomůže, když se Joey obviňuje ze smrti Dawsonova otce. Zakouká se do spolužáka Eliotta, asistenta Wildera a později do Charlieho, bývalého kluka Jen. Ale nakonec zjistí, že ten jediný pravý je pro ní Dawson.
Pacey WitterPacey Witter se narodil v lednu 1983, tudíž ve znamení kozoroha. Je přirozený bavič a průšvihář. Denní stereotyp jako škola ho nebaví a nechá se snadno vyprovokovat. Přesto je hodný a snaží se lidem okolo pomáhat. Vážnost situace zmírní nějakým vtípkem. Co se týče práce má smysl pro povinnost. Často je nedůvěřivý až uzavřený a proto je o něm těžké cokoli zjistit.

Pacey má tři starší sourozence a proto to doma jako smolař nikdy neměl lehké. Jeho otec a bratr Doug jsou šerifové, Gretchen je na vysoké škole a jeho nejstarší sestra je už vdaná a má tři děti. Pacey se zamiluje do učitelky Tamary, které také není lhostejný. Ale ve škole se to provalí a Tamara odjede. Záhy na to začne chodit s Andie, s novou šprtkou ve městě. Ta mu pomáhá s učením a on zjišťuje, že jeho rodiče, kteří mu tvrdili, že všechno zkazí, neměli pravdu. Andie však musí odjed do léčebny a Pacey je zase sám. Později ho Dawson požádá, aby se postaral o Joey. On to udělá a rád. Andie se vrátí a jak zjistí, že ho v léčebně podvedla, už s ním nechce nic mít. Na chvíli Pacey uzavírá s Jen dohodu o nezávazném sexu, ale to také brzy krachne. Pacey pomůže Potterovým zrealizovat projekt na penzion. Brzy si uvědomí, že Joey pro něj znamená něco víc, ale drží to v tajnosti. Žárlí, když se Joey seznámí s A. J. Mollerem z Harvardu, ale stále jí brání. Začne mít pocit, že Joey také něco cítí a svěří jí svoje city. Tušil správně a začnou se spolu scházet. Chce to říci Dawsonovi, ale ten to zjistil od Jen. Ztratí tím kamarádství s Dawsonem i Joey. Rozhodne se prázdniny strávit na "Pravé lásce" a nakonec se k němu připojí Joey.

Když se vrátí, doufá že se to s Dawsonem a Andie spraví. Nejde to tak snadno. Navíc se cítí vedle Joey méněcenný, musí dohánět třetí ročník zároveň se čtvrtým, protože oficiálně propadl a Pravou lásku mu zničila bouře. V tom svém zmatku a neklidu se rozhodne s Joey rozejít. Neproběhne to zrovna tím nejlepším způsobem. Na konci školního roku odplouvá do Karibiku na brigádu.

Pro prázdninách si v Bostonu najde v práci v restauraci jménem "Civilizace". To mu vyhovuje. Jeho šéf Danny z něj udělá šéfkuchaře. Pacey střídá holky dokud se nezamiluje do Joeyiny spolubydlící Audrey. Zmatek nastane, když se změní vedení Civilizace a ředitelkou se stane Alex Pearlová. Ta po Paceym hned vyjede. Audrey a Pacey se nepohodnou, ale nakonec se znovu dají dohromady.
Jen LindleyJen Lindley je holka z velkoměsta, zhýralá večírky a nóbl prostředím. Rodiče jí nachytaj s klukem a pošlou k babičce, Evelyn Ryanové. Na protest začne chodit s prvním klukem, kterého uvidí - Dawsonem. Zjistí, že do Dawsona je zamilovaná Joey, se kterou nejsou zrovna nejlepší kamarádky. Později se s Dawsonem rozejde, ale záhy na to ho chce získat zpátky. Zjistí, že je to nemožné, tak odbíhá od jednoho kluka ke druhému a dá se do party s mrchou Abby Morganovou. Abby ale zemře a z Jen se postupně stává dobrá holka, i když si to občeas nechce připustit. Jejím nejlepším kamarádem se stává Jack. Jen se zapřísáhne, že se od kluků bude držet dál, dokud se neseznámí s Henrym. On je sice takový dětský, ale jistým způsobem se jí líbí. Henry přejde na jinou školu a tam si najde jinou, tak je Jen znovu sama. Má tak trochu zmatek v tom, proč vlastně nenávidí své rodiče a chodí k psychiatrovi Dr. Frostovi. Ten jí pomůže a ona ví, na čem je. Po střední jde s Jackem na Boston Bay. Začne chodit s holkařem Charliem, který vlastně chodí s dvěma holkama najenou. Vylévá si srdce Dawsonovi a oni dva spolu znovu začnou chodit. Znovu to ckrachne, protože se ve vztahu s Dawsonem prostě nudí. Věnuje se rádiu a na prázdniny spolu s Jackem plánuje cetu na Costa Ricu. Ale Dawson jí přesvědčí, aby svým rodičům dala další šanci a byla o prázdninách u nich.
Jack McPheeJack McPhee se přestěhuje do Capeside spolu s matkou a Andie po smrti jeho bratra. Otec je opustil a on se stává hlavou rodiny, protože matka i sestra jsou na tom duševně špatně. Najde si brigádu v Ledárně a zakouká se do Joey. Chvíli spolu chodí, dokud si neuvědomí, že je gay. Všichni ho berou, jaký je, ale on ce pořád cítí odcizený a zmatený. Zcela mu vyhovuje přátelství s Jen. Seznámí se s Ethanem, do kterého se zamiluje, ale Ethan se brátí ke svému klukovi. Jack nastoupí do školního fotbalového družstva. Jen mu dohodí Tobyho, který se Jackovi zdá "moc gay", ale později spolu začnou chodit, i přesto že Jack odjede na Boston Bay. Jack vstoupí do studenstkého klubu Sygma Epsilon, i když s tím nikdo nesouhlasí. Rozejde se s Tobym a poškodí přáteství s ostatními. Když Jack zjistí, že ho přijali do klubu, jen aby si vylepšili reputaci, odejde. Musí dát dohromady staré přátelství s Jen. Na prázdniny spolu plánují cestu na Costa Ricu, ale z toho sejde, když Jen odjede za rodiči a on zůstane se svým kamarádem, který nutně potřebuje pomoct.
Andie McPheeAndie McPhee se hned po příjezdu seznámí s Paceym, se kterým si nepadnou do oka. Postupně se to změní a dokonce spolu začnou chodit. Mají spolu hezký vyrovnaný vztah. On je zábavný a romantický a ona chytrá a pomáhá mu se školou. Pacey netuší, že je Andie nemocná. Ale i když to zjistí, má jí stále rád. Andienin stav se zhorší po smrti Abby a odjede do léčebny. Tam se seznámí s podobně nemocným klukem a vyspí se spolu. Po návratu to řekne Paceymu, ale ten s ní už nechce nic mít. Ona ho má ale pořád ráda a neskrývá to. Ještě víc jí bolí, když se dá Pacey dohromady s Joey. Ale náladu jí vylepší její přijetí na Harvard. Nechá školy a odjede do Itálie. Kvůli tomu dokonce posune vysokou o jeden rok.
AudreyAudrey je holka z Los Angeles. Její máma si chce naustále připadat mladě, tak se obléká jako Audrey a nutí jí hubnout a chodit do posilovny. To se Audrey samozřejmě nelíbí a vyhovuje jí chodit na školu tak daleko od domova. Je spolubydlící Joey a díky jejich kamarádství je Audrey o něco míň bláznivá a Joey je míň upjatá. Audrey se hned dozví všechno, co je mezi Joey a Dawsonem a je si jistá tím, že oni dva jsou pro sebe stvoření. Audrey na první pohled vypadá jako "běhna", ale opak je pravdou (i když tím Paceyho trochu zmate). že se zamiluje do Paceyho jí připadá, jako by Joey zrazovala. Joey jí vyvede z omylu a Audrey začne s Paceym chodit. Nejprve pracuje jako průvodkyně po Worthingtonu a potom v Civilizaci jako číšnice. To se změní když restauraci převezme Alex Pearlová. Dostane padáka a myslí si, že jí Pacey podvádí. Pacey jí přesvědčí, že to není pravda a odjedou spolu do L. A.

O tvůrci

24. února 2007 v 18:08 | Lily |  Dawson´s creek
Kevin WilliamsonS nápadem natočit Dawsonův svět přišel scenárista Kevin Williamson. Tomu se podařilo v Hollywoodu proslavit během několika let jak v televizi, tak i na filmovém plátně. Vděčíme mu za filmy Vřískot 1 a 2, oba byly kasovními trháky. Nápad dostal jednoho víkendu, kdy střežil kamarádův dům. A Vřískot byl během tří dnů na světě. Poté napsal Tajemství loňského léta, další úspěch. Těmito filmy se Kevinovi podařil nejen průlom, ale do hororového žánru vnesl zcela nové prvky. Koncept Dawsonova světa původně nabízel televizní společnosti Fox, ta jej ovšem odmítla. Vytvořil tedy tvůrčí tým z filmových společností Columbia Television a Warner Bros. Network. Williamson psal seriál podle vlastních zkušeností z mladých let, moc dobře tedy věděl, čím postavy procházejí. V překladu Dawson´s Creek znamená Dawsonova zátoka. Výmysl? Kdepak, je to zátoka nedaleko jednoho mostu, jen asi sedm kilometrů od místa, kde Williamson vyrůstal. Tam se scházela místní mládež, aby si zaplavala a dělala hlouposti. Ostatně ani pár Dawson/Joey není jen výplod scenáristovy fantazie. Tato dvojka je založena na Williamsonovi a jeho středoškolské lásce Fannie Norwood. Byli nejlepšími přáteli, jen jejich role byly malinko opačné. Byl to právě Williamson, kdo se zamiloval. Po odvysílání prvního dílu v roce 1998 mu dokonce Fannie volala. "Jedině ona přesně ví, odkud jsem bral nápady. Je to krásné, protože pouze Fannie jediná na celém světě to může vědět," říká s nostalgií. Dawsonova vášeň pro filmy Stevena Spielberga pramení také z Williamsonova koníčku: "Spielberg je pro mě jako bůh a měl hlavní vliv na můj profesní život. Miluji jeho práci až s posedlostí." A další postavy? Pacey představuje autorovy staré kamarády. Jsou namícháni z přátel, jež během let poznal. A Joshua Jackson byl podle něho pro tuto roli předurčený. V Jen zase skloubil všechny "fajnové" dívky, které znal. Chtěl vytvořit Jen tak, aby bylo těžké ji nenávidět. Bylo záměrem, aby Joey a Dawson byli spolu. Stejně tak bylo nutné, aby měl divák pocit, že ani pohledná Jen by pro Dawsona nebyla vůbec špatná. "Každý postava, kterou jsem stvořil, v sobě odráží kousek mého světa," dodává Kevin.